Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Witam.

Dzisiaj obserwowałem bezradność klubowiczów posiadających skład 54 w starszych kolorach a Partner otworzył 1BA. Jedni licytowali transfer i potem licytowali piki z czwórki próbując grać ze słabej ręki, inni ukrywali piki, jeszcze inni z pięciokartowymi kierami licytowali tzw.duży Texas. Jednym słowem brak rozeznania jak należy się zachować ze starszymi kolorami i różną siłą.

Skłoniło mnie to do wyjaśnienia klubowiczom sposobów licytacji po otwarciu Partnera 1BA w zależności od posiadanej siły.

Rozróżniamy po otwarciu 1BA Partnera trzy zakresy siły:

1. słaby = 0-7 PC

2. inwitowy = 8-9 PC

3.GF czyli silny = 10+PC

Posiadając skład 54 w kolorach starszych zachowujemy się inaczej w zależności jaką siłę przydzielił nam Piatnik.

1. słaby - oceniamy czy kontrakt 1BA będzie lepszy od 2 w kolor starszy. Jeśli tak a przeważnie tak, powinniśmy znieść 1 BA ale w taki sposób żeby wyhamować na 2 w kolor starszy. Służy do tego STAYMAN.

1BA  -  2

2   -  2

2 jest do PASA lub jeśli partner ma dubla to może znieść w trójkę pików (musi zgadnąć czy mamy pięć kierów czy tylko cztery)

Dużo szczęśliwiej będzie jeśli partner zgłosi starszą czwórkę na Staymana bo wtedy spasujemy ciesząc się że znaleźliśmy lepszy kontrakt niż 1BA.

 

2. inwitowy - stosujemy transfer i zgłaszamy naturalnie drugi kolor starszy (niestety w przypadku fitu pikowego będziemy grać kontrakt ze słabszej ręki)

Jeśli Otwierający ma minimum i fit pikowy to pasuje lub znosi w kiery/BA, jeśli ma maksimum i fit to licytuje końcówkę w kiery lub piki.

3. silny czyli 10+PC

Mamy najłatwiej bo wiemy że będziemy grać końcówkę.

Musimy być na tyle staranni żeby zagrać końcówkę z silnej ręki. Służy do tego konwencja Smolenia.

Polega ona na  zalicytowaniu Staymana i po otrzymaniu odpowiedzi 2 wykonanie skoku na wysokość trzech w kolor czwórki (bo wiemy że nie będziemy w ten kolor grać).

Pozwala to na zagranie drugiego koloru starszego z silnej ręki bo partner będzie wiedział o składzie 54 w starszych kolorach i w przypadku fitu w kolorze pięciokartowym może zalicytować końcówkę w ten kolor lub w BA.

A teraz zobaczmy jakie trudności napotkali klubowicze w rzeczywistym rozdaniu:

12 PC to na pewno forsing do dogranej więc powinniśmy przejść przez Staymana przygotowując Smolenia. Partner ułatwi nam licytację odpowiadając starszą czwórką i po kłopocie. W pokazanym powyżej diagramie 3 po transferze to autouzgodnienie kierów i krótkość pikowa ale nasi klubowicze nie zagłębiają się w takie niuanse licytacyjne i system sam gra osiągając prawidłowy kontrakt.

I to na dziś wszystko.

pozdrawiam

Jacek - klimaPL

8 lutego 2010 r.

 

 

 

Załóż bezpłatne konto lub zaloguj się w serwisie by móc komentować ten artykuł.
Okno Logowanie znajduje się w prawej kolumnie.

  

  

         TC

                                                                                                               

                                                                                               

szkolapzbs

cezar

uniwersytet