Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Witam.

O licytacji z fitem po otwarciu kolorem starszym pisałem wielokrotnie.

Ci klubowicze którym się chce grać lepiej (ZAKŁADAM ŻE CZYTAJĄ MOJE ARTYKUŁY) wiedzą że z rękami silnymi nie należy się spieszyć w licytacji a z rękami słabymi (zwłaszcza z długim fitem) im prędzej staniemy w końcówce tym lepiej.

Wynika to z taktyki. Z rękami silnymi nie boimy się interwencji i musimy mieć przestrzeń do wymiany informacji, z rekami słabymi ale z długim fitem należy utrudnić przeciwnikom zbilansowanie rozdania a wielokrotnie wygramy swoją układową końcówkę w sytuacji gdy inna końcówka wychodzi na stronie przeciwnej.

Niestety ta podstawowa wiedza u naszych klubowiczów jest wiedzą tajemną i grają byle jak, byle poklepać przy porannej kawce.

Jeszcze niedawno pisałem o tym jak bardzo taki pierwszoręczny skok do końcówki utrudnia przekazywanie informacji. Groch o ścianę.

Oczywiście można grać według schematów licytacyjnych z czasów Mieszka I a wtedy poparcie koloru otwarcia im wyższe tym karta była silniejsza. Takie ustawienie licytacji nie przetrwało próby czasu ale jak widać nie u wszystkich.

Jeśli gramy nowocześnie to MUSIMY przed zalicytowaniem końcówki ZALICYTOWAĆ SZTUCZNE 2♣ i w drugim okrążeniu zalicytować tę końcówkę bez względu na to co zapowie Partner, chyba że Partner sprzeda rękę z przedziału 15-17 PC to wtedy wykonamy próbę szlemikową poprzez cue-bid, Blackwooda czy prostackie najniższe uzgodnienie koloru otwarcia (uzgodnienie koloru otwarcia poniżej dogranej poprzedzone 2♣ silnie zachęca do szlemika - im niżej uzgodnimy tym silniejsza jest chętka na szlemika).

Teraz dwa przykłady rozsądnej licytacji po dwóch różnych otwarciach:

Licytacja prawie idealna ale nie do końca. Po otwarciu 1 gracz na pozycji E już wie że końcówka jest pewna. Nie może jej jednak zalicytować z powodów opisanych wcześniej więc licytuje SZTUCZNE 2♣ i nasłuchuje co Partner ma do powiedzenia. W większości przypadków usłyszy 2 (słaby bez sześciu kierów) albo 2 (słaby z sześcioma kierami). Wtedy zarepetuje swoją końcówkę jak to zamierzał od początku.

Tym razem usłyszał rewersowe 2♠ świadczące o przedziale 15-17 PC i szlemik wydaje się prawie pewny o ile trzymamy wszystkie kolory i nie brakuje nam asów.

Co zatem powinien zrobić? Ano sprawdzić czy nie zedrą nam dwóch lew. Skok na 4BA to Blackwood na ostatnim licytowanym kolorze (a więc na pikach) i padła prawidłowa odpowiedź 5 (1-4 wartości z pięciu)

Powinien zachęcić Partnera w najprostszy możliwy sposób: uzgodnić KOLOR OTWARCIA PONIŻEJ dogranej czyli 3. Niestety taka licytacja łączy się z ryzykiem że bardzo niedoświadczony Partner może to po prostu spasować. Dlatego padło pytanie Blackwooda na ostatnim kolorze (przeskok świadczy o domyślnym uzgodnieniu ostatniego licytowanego koloru) a więc na pikach.

Inna ciekawa sytuacja w tym rozdaniu nastąpiła po nieco niestandardowym ale możliwym otwarciu 1BA.

Zwracam uwagę że sekwencja 1BA - 4BA to NIE JEST pytanie o asy tylko INWIT bez starszych czwórek czyli tak na oko ok.17 PC raczej w składzie zrównoważonym. Jeśli zdecydujemy się PRZYJĄĆ inwit (a więc nie spasować) należy odpowiedzieć jak na pytanie o asy. Wtedy mamy szansę nie wywalić się na szlemika BA bez dwóch asów.

Pytaniem o asy jest GERBER 4♣ - na 4 wartości z królami przy dwóch asach.

Za otwarciem 1BA przemawiają nożyce w karach i to że gramy BA z silnej ręki (a wiadomo że my rozgrywamy najlepiej na świecie) , przeciwko trudności w uzgodnieniu kierów.

 Na koniec diagram z typowym błędem ciągle powielanym przez zwłaszcza starszych wiekiem graczy:

Kiedyś dawno temu za czasów przywoływanego już Mieszka I grało się że 2BA po otwarciu starszym kolorem to FORSING do dogranej. Można tak grac ale funkcję 2BA zastąpiło dwuznaczne 2♣:

  • naturalne w sile 9-11 PC na szóstce (w drugim okrążeniu powtarzamy trefle)
  • FORSING do DOGRANEJ z fitem lub bez fitu (w drugim okrążeniu NIE powtarzamy trefli tylko licytujemy BA bez fitu lub uzgadniamy kolor otwarcia- im niżej tym karta silniejsza)

I to by było na tyle.

Pozdrawiam nie mając nadziei że zmienię przyzwyczajenia klubowiczów.

Jacek - klimaPL

06 maja 2019 r.

Komentarze  

#1 Edward Piwowar 2019-06-03 18:14
Piszę komentarz tytułem przyznania się do grzechu zaniechania. Grając z werles po licytacji:
1kier-2trefl
2pik-3kier
4trefl-4karo
4kier-?
wystarczyłoby dać 4pik, a potem już z górki
4ba-5trefl
6kier
Pozdrawiam czytających i Jacka.

Załóż bezpłatne konto lub zaloguj się w serwisie by móc komentować ten artykuł.
Okno Logowanie znajduje się w prawej kolumnie.

  

  

         TC

                                                                                                               

                                                                                               

szkolapzbs

cezar

uniwersytet