Nie pamiętasz hasła? To nie jest problem. Wpisz poniżej swój adres poczty elektronicznej podany podczas rejestracji i wybierz przycisk „Wyślij”. Otrzymasz specjalny kod umożliwiający zalogowanie się i dokonanie zmiany hasła.
Sprawdź za kilka chwil swoją skrzynkę pocztową. Gdy otrzymasz wiadomość z kodem weryfikującym, skopiuj go i podaj podczas logowania, a następnie dokonaj zmiany hasła.

Rozdania dnia

niedziela, kwiecień 05, 2020 Jacek Klimczak Rozdania Dnia 183

Obrona przeciwko silnemu (15-17 PC) otwarciu 1BA jest bardzo szczegółowo opisana i nie warto wymyślać prochu tylko stosować. W dawnych czasach broniono się w miarę naturalnie a kontra była karna. Do dzisiaj jest wielu zwolenników tej "chłopskiej drogi" ale jednak większość stosuje sztuczne obrony, najczęściej w wersji opisanej przez K. Jassema który sam przyznaje że niesłusznie przypisuje mu się autorstwo tego rozwiązania. Wersja nie jest skomplikowana tyle że CAŁKOWICIE NIENATURALNA:

1BA- ?

 • KONTRA = dwukolorówka co najmniej 54 z dłuższym młodszym i krótszym starszym
 • 2♣ = oba starsze kolory co najmniej 54 (najlepiej 5-5 ale są desperaci którym wystarczy 4-4
 • 2 = MULTI czyli nieznany starszy sześciokart
 • 2 = dwukolorówka 5 i (nieznana), co najmniej czwórka młodsza
 • 2♠ = dwukolorówka 5♠ i (nieznana), co najmniej czwórka młodsza
 • 2BA = rzadkie ale 55 młodsze

W naszym systemie WJ PBC przyjęliśmy ten schemat ale trzeba tu powiedzieć że podobnych ale i całkowicie innych pomysłów jest na pęczki, sam mieszkając w Krakowie stosuję inny schemat nazywany obroną krakowską lub pionkowską i o tym wspomnę na samym końcu.

Mimo że mamy schemat ustalony WIELU naszych klubowiczów całkowicie lekceważy te zapisy i licytuje NATURALNIE wprowadzając w błąd Partnera i Przeciwników. Wynika to głównie z lenistwa i niechęci do przeczytania ze ZROZUMIENIEM opisu systemu nie mówiąc o ustawieniu na stół Karty Konwencyjnej.

Poniżej pokażę na diagramach jak pomysłowi są nasi koledzy ale mimo to nie będę ustawał w wysiłkach i może ci oporni napotykając artykuły wreszcie nauczą się licytować jak należy.

Nasz kolega mrjack2 jest jedną z czołowych postaci na liście graczy z niedostateczną znajomością licytacji. Ma trefle to je licytuje nie zważając że sprzedaje OBYDWA STARSZE kolory. Na szczęście lub nieszczęście Partner tak samo kiepsko zna system bo nie licytuje fitu pięciokartowego.

Ten specjalista z przepiękną kartą z którą może grać w trzy kolory i nawet wygrać końcówkę z niewielkim wsparciem Partner (po pasie Partner może przecież mieć nawet sześć kierów lub pików) licytuje zaporowo. Dramat.

Teraz dwa przykłady poprawnej kontry: i...

 1. bezradności odpowiadającego
 2. przytomności nie pozbawionej ryzyka

Ponieważ kontra wskazuje skład co najmniej 54 z dłuższym młodszym kolorem to odzywka pomijająca 2♣ wskazuje singla treflowego (lub renons) i możliwość gry w oba starsze kolory (czasem bardzo długie własne kara), zalicytowanie kar z czwórki to rozkosz dla smakosza.

W tym przypadku gracz miał wiele szczęścia bo kontrujący mógł zagrać w piki. Ciekawe jak by się poczuł gdyby kontrujący miał skład 5♣431♠.

Na koniec przykładów o starym porzekadle brydżowym:"nie ma brzydkiego otwarcia 1BA". Mamy 15-17 PC w składzie zrównoważonym (w Krakowie mówi się że skład zrównoważony to nie więcej niż jeden renons coolcooltongue-out) , to otwieramy 1BA. Tego porzekadła najwyraźniej nie znali klubowicze bo nie tylko ten jeden otworzył 1♣.

Na dodatek obrońcy też się nie popisali bo po skontrowaniu otwarcia 1♣ , zgłoszenie własnych trefli to już 15+PC (wejście 2♣ po otwarciu 1♣ to Precision 11-15PC) i forsuje na jedno okrążenie.

Teraz napiszę jak się broni w Krakowie po otwarciu 1BA:, zwłaszcza pary licytujące "strefą".

1BA- ?

 • KONTRA = dwuznaczne: trefle 6+ lub dwukolorówka bez koloru treflowego
 • 2♣ = dwukolorówka z kolorem treflowym
 • 2 = NATURALNE 5+ monokolorowe
 • 2 = NATURALNE 5+ monokolorowe
 • 2♠ = NATURALNE 5+♠ monokolorowe
 • 2BA = rzadkie ale 55 młodsze

Kto chce licytować w miarę naturalnie to w Krakowie będzie zrozumiany, a ci co hołdują szkole poznańskiej będą również mile widziani.

Jacek - klimaPL

12 listopada 2018 roku

(ale niestety aktualne do dzisiaj!!!).  Smutne.

UZUPEŁNIENIE:

Najczęstsze odstępstwa od ustalonego systemu to licytowanie naturalne starszych kolorów (z piątki lub z szóstki) bez posiadania młodszej czwórki lub z czwórką pikową, licytowanie 2♣ lub 2 w znaczeniu naturalnym.

Koń jaki jest każdy widzi.

Jacek - klimaPL

5 kwietnia 2020 roku

 

Analizy gry i rozdań Jacka Klimczaka (klimaPL)

Jacek Klimczak analizy 143
Witam. Dziś na turnieju klubowym przydarzyło się rozdanie które wywołało dyskusję o otwarciach zaporowych. Niestety nawet doświadczeni klubowicze z uporem maniaka stosują regułę (5322 lub 4322) do otwarć w sile 12-17 PC. To kiepska taktyka...
Jacek Klimczak analizy 87
Witam. Dziś chciałbym się z klubowiczami podzielić od dawna stosowanym przez niektóre pary gadżecikiem pozwalającym na prawidłowe odlicytowanie niewygodnego układu w starszych kolorach po otwarciu Partnera 1 ♦ . Nie jest to standardowe rozwiązanie...

  

  

         TC

                                                                                                               

                                                                                               

szkolapzbs

cezar

uniwersytet