Nie pamiętasz hasła? To nie jest problem. Wpisz poniżej swój adres poczty elektronicznej podany podczas rejestracji i wybierz przycisk „Wyślij”. Otrzymasz specjalny kod umożliwiający zalogowanie się i dokonanie zmiany hasła.
Sprawdź za kilka chwil swoją skrzynkę pocztową. Gdy otrzymasz wiadomość z kodem weryfikującym, skopiuj go i podaj podczas logowania, a następnie dokonaj zmiany hasła.

Rozdania dnia

poniedziałek, październik 22, 2018 Jacek Klimczak Rozdania Dnia 13

Witam. Dziś rozdanie w którym po bloku przeciwników strona otwierająca nie potrafiła uporać się z prawidłową licytacją i to z kilku powodów. Taki blok powoduje powstanie pozycji Konwencji Lebensohla o ile odpowiadający  jest słaby i chce zagrać TYLKO na wysokości trzech w kolor albo jest silny i ma drugi starszy kolor 4+ i ma lub nie ma trzymania w kolorze bloku. Ma do dyspozycji dwie możliwości:

  • jeśli chce grać kontrakt na wysokości TRZECH to MUSI przejść przez 2BA (sztuczne-wcale nie do gry) i Partner MUSI zalicytować (o ile nie ma WIELKIEGO TREFLA) automatyczne 3♣ i potem spasować odzywkę w kolor niższy od koloru bloku.
  • jeśli ma 13+PC i ma co najmniej czwórkę w drugim starszym kolorze to ma znowu dwa wyjścia :
  1. jeśli trzyma kolor interwencji  MUSI przejść przez 2 BA i później zgłosić kolor przeciwnika lub 3BA( sztuczne) wskazując silną wersję Lebensohla
  2. jeśli NIE trzyma koloru interwencji a ma 13+PC co najmniej 4+ w drugim kolorze starszym to powinien SKONTROWAĆ kolor interwencji i później zalicytować swój kolor starszy , już z piątki.

Inne akcje własnym kolorem są w sile INWITU czyli do 12 PC nawet jeśli są z przeskokiem ( w przypadku pików). To rozwiązanie ustawione w WJ PBC nie jest jedynym możliwym (ale łatwym do zapamiętania bo Lebensohl jest albo słaby albo silny). Część brydżystów uważa że lepiej żeby odzywki na wysokości trzech odpowiadającego FORSOWAŁY a więc po bloku 2♠ odzywka 3 forsowałaby do końcówki a inwity znajdowały by się w kontrze lub w 2BA. Takie ustawienie mnie się nie podoba ale kto wie czy nie jestem w mniejszości. Tak czy siak w KK inwity są w bezpośredniej odzywce na wysokość TRZECH. A teraz do rzeczy: jak dawali sobie nasi klubowicze w rozdaniu?

Tutaj Marek nie potrafił sprzedać koloru kierowego i wylądowaliśmy w końcówce karowej tracąc czapową końcówkę kierową. Zalicytowanie koloru przeciwnika WYKLUCZA posiadanie nawet czwórki w drugim kolorze starszym, do tego służy KONTRA lub LEBENSOHL. Podobny błąd popełniła  wielokrotnie przywoływana windy21:

Za swój brak wiedzy nie została dostatecznie ukarana ponieważ opozycja wybawiła ją z kłopotów i za pobranie 100 za wpadkę miała prawie średni zapis. Kilku parom pozwoliła opozycja zagrać końcówkę kierową (idzie 11 lew) ale inne pary  stanęły w końcówce karowej zarówno po otwarciu 1♣ jak 1 i do wygrania potrzebne było trafienie rozkładu kar. Kilka par zalicytowało inwitowe 3 tak naprawdę mając nieco za dużo na tą odzywkę.

Tej parze się upiekło bo z pomocą przeciwników doszli do idącej końcówki a przeciwnicy przysnęli i nie bronili 4♠.

Najbliżej dobrej licytacji była para  ed_pl   z  janunio gdzie po PRAWIDŁOWEJ KONTRZE edek zalicytował trafne 3 z trójki (powinien mieć czwórkę- ale jak sie nie ma co się lubi to się lubi co się nie lubi).

Łatwiej by było po otwarciu 1 na składzie 44 młode ( sam preferuję takie rozwiązanie ale w naszym klubowym systemie to rozwiązanie nie przeszło). Wtedy licytacja wyglądała by tak:

1 - (2♠) - X -pas -

3♣ - pas - 3 -pas -

4 - pas - pas-pas

Analizy gry i rozdań Jacka Klimczaka (klimaPL)

Jacek Klimczak analizy 46
Witam Na wieczornym turnieju na IMPY w dniu 26 września 2018 przyszło rozdanie w którym licytacja gry premiowej opierała się na zastosowaniu konwencji tzw. Blackwooda Wyłączeniowego. Co to jest i jak stosować? Cytuję opis za Krzysztofem Jassemem:...
Jacek Klimczak analizy 54
Kolor przeciwnika. Dziś zdarzyło się rozdanie w którym licytujący źle zastosował odzywkę w kolor przeciwnika. Kolor przeciwnika używamy w kilku podstawowych sytuacjach: jako pytanie o zatrzymanie do BA, zwykle na wysokości trzech (tzw. wywiad...

  

 

                                                                                                               

                                                                                               

cezar