Nie pamiętasz nazwy swojego konta? To nie problem. Wpisz poniżej adres poczty elektronicznej powiązany z Twoim kontem użytkownika, a następnie wybierz przycisk „Wyślij”. Przypomnimy Ci nazwę użytkownika listem elektronicznym.

Rozdania dnia

poniedziałek, luty 18, 2019 Jacek Klimczak Rozdania Dnia 10

Witam. Dziś znowu muszę ponarzekać na naszych klubowiczów. Zbyt wielu kolegów nie rozumie Wspólnego Języka, coś słyszeli, coś kiedyś przeczytali ale zapomnieli itd itp.

Jak sknocić prostą licytację w prostym rozdaniu pokażę na kilku przykładach ale najpierw przypomnienie co oznacza i kiedy MUSIMY otworzyć 1 mając kara z treflami.

1 otwieramy z trzema typami rąk, wszystkie w przedziale siły 11-17 PC (nie należy otwierać z minimum przy 11PC w składzie zrównoważonym bo to więcej szkodzi otwierającemu a ułatwia wejście obrońcom) :

  1. Pięć lub więcej kar ale KARA dłuższe od trefli 11-17 PC
  2. Cztery kara i pięć TREFLI ale tylko w przedziale 11-14 PC bo z 15+PC i pięcioma treflami mamy SYSTEMOWE otwarcie 1♣
  3. Cztery kara z singlem treflowym w składzie 4441 w przedziale w przedziale pełnym 11-17 PC bo nie możemy otworzyć 1BA z singlem

Niby wszystko jasne i ściśle określone. Nic bardziej mylnego - w naszym przykładzie prawie połowa graczy bezmyślnie otworzyła karami z 16 PC z dłuższymi treflami.

Gracz na pozycji odpowiadającego równie bezradny jak otwierający nie zwraca uwagi na fakt że otwierający może posiadać zarówno fit pikowy trzykartowy jak i czwórkę kierów , repetuje końcówkę bezatutową. Makabryczny brydż.

Ci gracze którzy chcieli ujawnić skład pięć pików z czwórką kierów również nie popisali się wiedzą o Wspólnym Języku. Nie wiedzieli że zgłaszając kiery w  sposób naturalny, sygnalizują kartę w sile do 11PC.

Jak zatem MUSI się zachować SILNY odpowiadający: MUSI zalicytować  FORSUJĄCĄ ale SZTUCZNĄ odzywkę 2. Inne odzywki NIE FORSUJĄ,  chyba że KIERY/KARA zgłosimy z przeskokiem. Odpowiadający miał szczęście bo miałem ładny fit pikowy i stanęliśmy w normalnej końcówce (gdybym miał kartę ciut brzydszą mógł usłyszeć PAS). Kiery nie uciekną ponieważ po sztucznych 2 otwierający z czwórką kierów po prostu zalicytuje 2

Powyżej przykład całkowitej beznadziei brydżowej. W naszej wersji WJ PBC v 7,0 skok starszym kolorem w pierwszym okrążeniu sprzedaje 12+PC ale  z kolorem tak silnym że można nim grać do renonsu Partnera.

I to na dzisiaj tyle. Pozdrawiam

Jacek - klimaPL

18 lutego 2019 r.

 

Analizy gry i rozdań Jacka Klimczaka (klimaPL)

Jacek Klimczak analizy 155
N S 1♣ 1 ♦ 2 ♦ ? Pozycja forsingu do dogranej po wcześniejszym otwarciu 1♣ powstaje po odpowiedzi negatywnej 1 ♦ . Przedstawię najpierw standardowe rozwiązanie WJ 2000 utrzymane w późniejszych wersjach WJ 2005 i 2010. W naszym klubowym WJ PBC...
Jacek Klimczak analizy 61
Witam. Dziś chcę przedstawić Wam zalety i wady licytacji po otwarciu kolorem młodszym, zwłaszcza po otwarciu 1♣ i wejściu przeciwnika 1 ♥ . W naszym klubowym systemie WJ PBC w wersji 7.0 przyjęliśmy że posiadając już cztery piki i odpowiednią siłę...

  

  

         TC

                                                                                                               

                                                                                               

szkolapzbs

cezar

uniwersytet