Nie pamiętasz nazwy swojego konta? To nie problem. Wpisz poniżej adres poczty elektronicznej powiązany z Twoim kontem użytkownika, a następnie wybierz przycisk „Wyślij”. Przypomnimy Ci nazwę użytkownika listem elektronicznym.

Rozdania dnia

czwartek, sierpień 16, 2018 Jacek Klimczak Rozdania Dnia 3

Zaufanie

Dzisiaj dwa rozdania z motywem zaufania w parze. Bez zaufania gra w brydża mija się z celem ponieważ zwłaszcza na maksy cienkie kontry i cienkie kontrakty są na porządku dziennym.


Postępowanie gracza E po kontrze wywoławczej przeciwnika jest w świetle dalszej licytacji całkowicie irracjonalne. Ponieważ ocenił swoją rękę jako wartościową do gry w kiery (zalicytował później 3♥) , to powinien z fitem cztero-kartowym zapowiedzieć od razu 2♥ po kontrze. Ma rękę słabą ale w kiery nie boi się grać. Zalicytowanie po pasie 3♥ wskazuje na rękę mocniejszą. Jeśli się powiedziało A to na kontrę Partnera trzeba powiedzieć B i spasować nawet jeśli kontrakt pójdzie. Buduje to zaufanie w parze , niezwykle ważną cechę w brydżu. Jest takie powiedzenie brydżowe że w turnieju na maksy jeśli przeciwnik nie wygra w turnieju co najmniej jednego kontraktu z nasza kontrą to mamy nieudany turniej. W dystansie w przepychu kontry przynoszą więcej zysku niż strat.

Następne rozdanie to również przykład na brak zaufania i brak współpracy w licytacji mimo ustawionej Karty Konwencyjnej.


Powyższe rozdanie pokazuje że zaufanie ważniejsze niż własne pomysły bo nie wiemy co knuje Partner. Początek był typowy ale brak dyscypliny licytacyjnej nastąpił bardzo szybko. Kilka wyjaśnień odzywek ponieważ licytacja w tej sekwencji jest nietypowa ale zapewniam że przemyślana i nowoczesna.

  • 1♣  - wieloznaczny trefl WJ PBC
  • 1 - trójznaczna odzywka: słaby, średni , mocny
  • 2 - FORSING do dogranej na dowolnym składzie z wyjątkiem dwukolorówek 55
  • 2♠ - SZTUCZNA odzywka NAKAZUJĄCA zalicytować otwierającemu 2BA , różne ręce z którymi chcemy żeby rozgrywała silna ręka
  • 3♣ - brak współpracy, "JA WIEM LEPIEJ", licytuje trefle bo mam , Partner niech siedzi cicho i nie oddycha
  • 3BA - brak lepszej odzywki bo Partner nie chciał współpracować
  • 6BA - GŁUPOTA
Dlaczego tak jest ustawiona KK? Ano pozwala to uzgodnić bez problemu starsze czwórki jeśli da się je uzgodnić i grać BA oraz kiery z dobrej ręki. Niestety nie da się zagrać pików z dobrej ręki ale takie jest życie.
Jak zatem powinna wyglądać poprawna licytacja?
 
1♣ - 1
2♦  - 2♠
2BA - 3♣ (Stayman)
3♠ - 4♠
4BA - 5 (0-3 wartości)
5- 5BA (mam damę atu i nie mam króla z boku)
7♠ - pas
Pary grające Puppet Staymanem równiż mają narzędzie go uzgodnienia czwórek starszych 4-4 ale o tym kiedy indziej.
 
 

Analizy gry i rozdań Jacka Klimczaka (klimaPL)

Jacek Klimczak analizy 37
Jerzy Czekański, jeden z założycieli PZBS. Jako zawodnik występował początkowo w parze ze Stefanem Łowińskim. Groźna sława z okresu przed powstaniem Związku i liczne sukcesy sportowe (m. in. zwycięstwo w pierwszych Drużynowych Mistrzostwach Polski...
Jacek Klimczak analizy 49
Witam. Dziś parę słów o zastosowania podobnych ale różnych sposobów licytacji po otwarciu Partnera i naszej odpowiedzi kolorem starszym. Zwykle pary grające Magistrem mają do dyspozycji tylko jedną odzywkę forsującą a mianowicie sztuczne 2♣. Jest...

  

 

                                                                                                               

                                                                                               

cezar