Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Witam. Dziś na turnieju porannym zaistniała sytuacja rozgrywkowa w której do zdobycia 12 lew należało  należało zagrać na PRZYMUS PODWÓJNY (o ile przeciwnicy pozwolą) .

Książek o teorii i praktyce ustawiania przymusów jest wiele i wszystkie podkreślają że do przymusu może dojść wtedy gdy jeden z obrońców posiada zatrzymania w dwóch kolorach (przymus pojedynczy) lub obydwaj obrońcy razem posiadają zatrzymania w trzech kolorach (przymus podwójny). 

Często zagranie na przymus jest jedyną możliwością zdobycia potrzebnej lewy ale jeszcze częściej są inne możliwości takie jak impas, ekspas czy przebitki.

W pokazywanym rozdania tylko przymus pozwalał wziąć dodatkową lewę ponieważ brak było impasów czy przebitek.

Nastąpił wist D i Walet .

Rozgrywający ma 11 pewnych lew : 7 pików, 3 kara i as trefl. Jeśli kara dzielą się 3-2 to 12 lew jest bez problemu. Jeśli się kara nie dzielą to szansa na 12 lewę jest tylko w przymusie. Jak zatem należy wziąć się do rozgrywki?

Ściągamy atuty i sprawdzamy podział koloru karowego i dowiadujemy się o złym podziale. Co zatem dalej?

Może nastąpić jeden z dwóch przymusów:

  • pojedynczy jeśli jeden z obrońców posiada KDW ♣ i odpowiednio zatrzymanie karo lub kier
  • podwójny jeśli groźby treflowe są na obydwu rękach

Doprowadzimy łatwo do końcówki w której żaden z obrońców nie jest w stanie zachować swojej groźby (N kierowej, S karowej) i dwóch trefli.

Na zagrane ostatnie atu gracz N musi zrzucić trefla (musi zachować kierowego Asa), my zrzucamy niepotrzebną już 9♥  powodując przymus zrzucenia również trefla u gracza S (musi zachować 10).

Nikt z klubowiczów nie zagrał na ten przymus ale kilku wzięło 12 lew ponieważ obrońca na pozycji S odrzucił się od czwórki kar.

Przeciwnicy mogą uniemożliwić powstanie przymusu grając w drugiej lewie w trefla spod KJ ale to wyższa szkoła jazdy.

Jacek - klimaPL

4 marca 2019 r.

 

Załóż bezpłatne konto lub zaloguj się w serwisie by móc komentować ten artykuł.
Okno Logowanie znajduje się w prawej kolumnie.

Komentarz autora

Witam

W naszym nowym dziale KOMENTARZE I ANALIZY będziemy poruszać tematy które chcieliby czytać Klubowicze. W związku z tym jest apel do wszystkich którzy w czasie turniejów Polish Bridge Club będą świadkami niezwykłych zagrań, trafnych decyzji, udanych rozgrywek lub z drugiej strony złych zagrań, proszę o napisanie komentarza do ostatniego artykułu. Postaram się aby tematy interesujące klubowiczów poruszyć jak tylko trafi się stosowne  rozdanie ilustrujące dany temat. Może to być temat z zakresu nie tylko licytacji ale również wistu i rozgrywki.

Oprócz tego osoby które chciałyby napisać jakiś artykuł zachęcam do kontaktu mailowego na klimapl@neostrada.pl lub do Gagusi i przesłanie tekstu do opublikowania. Nie bójmy się podzielić z innymi klubowiczami swoimi przemyśleniami i doświadczeniem.

Jacek - klimaPL

  

  

         TC

                                                                                                               

                                                                                               

szkolapzbs

cezar

uniwersytet